С. А. Чакраборти: Хората винаги са обичали историите за крадеца с добро сърце, който се забърква в сложна ситуация и излиза невредим след всички перипетии.
Антъни Карч: Трябва да призная, че изпуснах първоначалната хайп вълна. „Царство от мед“ е идеалният пример за твърдението, че „най-добрият начин да продадеш първата си книга, е да напишеш втора“. Всички говореха за „Царство от мед“ и когато започнах да чета „Град от месинг“, си казах: „О, как съм могъл да изпусна това, когато е излязло“.
С. А. Чакраборти: Обичам да привличам нова аудитория!
Антъни Карч: Затова, как би представила накратко „Царство от мед“ на някого като мен, който тъкмо навлиза в трилогията за Девабад?
С. А. Чакраборти: Ами първо трябва да прочетеш първата книга! Мисля, че много хора сега търсят фентъзи, което е смесица от мрачна политическа реалност, но също така има забавни моменти. В книгата се разказва за една измамница в края на XVIII век в Кайро. Тя открива, че магическият свят, който винаги, с пренебрежение, е смятала за измислен, е съвсем реален. Дори повече, за нея има място в царския двор, а там е много, много опасно.
Наистина исках да опиша политиката и потисничеството по начин, в който се смесва магия и история, и да засегна моралните проблеми на героите. Но и да бъде забавно, докато го правя!
Антъни Карч: Най-бързият начин към моето сърце е добрата измама, затова още от първата страница бях запленен.
С. А. Чакраборти: Това е интересно, защото ако погледнеш назад в миналото, ще откриеш, че подобни истории винаги са били популярни. Доста неща взех от старите фолклорни предания. Хората винаги са обичали историите за крадеца с добро сърце, който се забърква в заплетени ситуации и излиза невредим след всички перипетии. Човечеството разказва такива истории от хилядолетия! Предполагам, че има нещо, което ни харесва в хората, които заобикалят законите, и в лидерите, към които ние самите размахваме юмруци, но нямаме куража да направим нещо по въпроса.
Антъни Карч: Спомням си, че прочетох някъде, където споделяш, че тази поредица е фен фикшън на тези стари хилядолетни истории.
С. А. Чакраборти: Да!
Антъни Карч: Много ми харесва това! В студентските ми години един от преподавателите ми по творческо писане започна първата ни лекция с тържествен тон, казвайки: „Няма нови истории“, а аз си казах: „Добре, какво правим тогава?“.
С. А. Чакраборти: Нали? Обичам да изследвам старите фолклорни предания и традиции. Много смиряващо е да осъзнаеш, че дори преди хиляда години обществото не е било много по-различно от сегашното. Ние се наслаждаваме на същите забавни приказки.
Антъни Карч: Една тенденция, която забелязвам във фентъзито, е, че най-сетне се отдръпваме от евроцентричните митологични истории. През 80-те години на XX век бяха само фентъзи истории, стъпващи на тропи от Толкин и нищо повече. Харесва ми, че сега най-сетне чуваме различни гласове във фентъзито.
С. А. Чакраборти: Да, виждаме и други гласове, както би трябвало! Винаги е имало други гласове. Просто са били публикувани от големите издателства.
Антъни Карч: Да поговорим за това как реши да пишеш за герои, които живеят толкова дълго?
С. А. Чакраборти: С тази поредица исках да хвърля поглед към историята. Обществата са много сложни. Виждате нова група хора на прага на революцията, обещаваща всички тези страхотни нови неща. Имате нов цар, ново царско семейство и само след няколко поколения те вече са покварени от онова, срещу което са се борели предците им. Това говори доста за същността на човешкото общество.
Исках да покажа, че на всеки ръцете са изцапани по някакъв начин. Имаш герои, които не пасват перфектно в групата на „Тези хора са потиснати“ или „Тези хора са потисници“. Като всяко общество, всяка група си мисли, че именно тя е права.
Исках да задълбая в тази тема и да говоря за това да осъзнаеш, че не си от онези, които са прави, и какво означава да си част от група, която върши ужасни неща. Може би хората в тази група правят и правилните неща? Но как наместваш това в душата си и как решаваш да продължиш напред? Много хора не могат да избягат от това. Да поправиш нещата и да се промениш е по-дълъг процес, отколкото можем да си представим.
Антъни Карч: Просто предполагам, но от хората, които планират ли спадаш?
С. А. Чакраборти: Уви, не! Иска ми се! Планирам всичко друго в живота ми. Имам четири списъка. Всичко ми е организирано. Но не мога предварително да предвидя историите си. Опитах се, но просто не съм от този тип хора. Ще се появи изречение в главата ми и ще промени цялата подсюжетна линия. Някои от най-впечатляващите приключенски сцени в книгата изникнаха докато ги пишех. Като например: „Би било страхотно ако направя така, че реката да се надигне като създание!“. Забавно е, защото хора, най-вече такива, прочели „Царство от мед“, ме питат: „Какво се случва в третата книга?“, а аз им отговарям: „Имам смътна представа. Когато я напиша, ще ви кажа!“.
Антъни Карч: Това ми вдъхва надежда, защото често сядам и си мисля: „Мислех си, че ще напиша тази сцена, но очевидно няма!“.
С. А. Чакраборти: Точно! Ето така работя. И беше трудно, защото „Град от месинг“ беше първата ми книга. Тогава сключих договор и си казах: „Трябва да напиша книга в рамките на една година!“. Затова прочетох всички съвети, които бяха свързани с това да маркирам сюжета. Отне ми известно време, за да кажа: „Не, това не е моят начин, дори и да означава, че не следвам онова, което се предполага, че трябва да правя“.
Антъни Карч: Относно договора. Знам, че има какво да разкажеш …
С. А. Чакраборти: Всичко се случи много бързо! Такава мъгла е в главата ми. Това беше първата ми книга и не мислех, че изобщо ще се продаде.
Когато си търсех агент, получавах един и същи отговор, както и предполагах, за книга, която се базира на ислямската история! Най-накрая сключих договор с нов агент и всичко стана много бързо! В рамките на седмица се състоя търг и получих страхотно предложение от най-добрия и подкрепящ издател.
Антъни Карч: И сега следващите три години от живота ти са обвързани с поредицата за Девабад.
С. А. Чакраборти: Да! От нещо, което беше хоби, това стана работа на пълен работен ден! Как се случва това?
Антъни Карч: Трудно ли ти е да откриеш баланса при тази промяна?
С. А. Чакраборти: Имам късмет, че мога да пиша на пълен работен ден. Дъщеря ми започна да ходи на градина точно когато имах нужда от време. Съпругът ми има хубава работа. Но е трудно да откриеш баланса между грижата за семейството и нещата около книгата. С творческа работа е по-сложно, защото си получил вдъхновение, но детето ти трябва да бъде взето, вечерята трябва да се приготви и т.н.
Сега мисля за писането като за моя работа и отговорност и това ми помага. Докато преди пишех за себе си и често се чувствах като егоист. А не би трябвало.
Антъни Карч: Така е, съгласен съм. Благодаря ти много за разговора и се надявам скоро да можем отново да поговорим!
С. А. Чакраборти: Благодаря ти!
Източник: „Букрайът“ (https://bookriot.com/s-a-chakraborty-interview/ )
Автор на илюстрацията: Gabriella Bujdoso (https://www.instagram.com/gabriella.bujdoso/)
1. „Град от месинг“ - линк към книгата
2. „Царство от мед“ - линк към книгата
3. „Империя от злато“ - линк към книгата
Романтична, приключенска, забавна, магична. С тези думи Катерин Дойл и Катрин Уебър, съавторки на „Две корони“, описват своята книга. Идеята за фентъзи, което да е романтично и забавно, хрумва на Катрин Уебър през 2020 година. Тя се обажда на Катерин Дойл, с която са най-добри приятелки, а отскоро и роднини (Катерин Дойл е омъжена за брат на Катрин Уебър) и ѝ предлага да напишат тийн фентъзи роман за близначки, които са разделени при раждането. Книга, която да е увлекателна и динамична. Която ще те разсмее и разведри. И резултатът е налице. В романа има остроумни закачки, саркастични най-добри приятели, флирт и много тайни. Към това се добавят романтика, магия, вещици, кралски особи и разбира се – злодей.
„Успехът идва, когато не спираш да се бориш и когато най-малко го очакваш.“ Това твърдение важи с абсолютна сила за Луси Скор. След поредица от неуспешни работни позиции, от които непрекъснато е уволнявана, тя най-сетне открива призванието си, а именно да разказва забавни и страстни истории. Пътят ѝ обаче не е гладък и безпроблемен. Първата си новела, която се състои от 35 000 думи, публикува в Амазон, но продава едва 35 копия. Обаче малко издателство се свързва с Луси и ѝ предлага да развие новелата в роман, който да издаде. Следват още романтични книги, но големият пробив на авторката идва с трите ѝ книги за малкото градче Нокъмаут, където жителите уреждат споровете си по старомодния начин – с юмруци и бира. Обикновено в тази последователност.
Запознайте се със сестрите Шекспир. Не, те нямат кръвна връзка с известния си съименник, но пък са закърмени с любов към театъра. Писателката Кари Елкс, позната ви от „Лято в Италия“ и „Зимна приказка“ е написала четири очарователни истории за четири сестри.
Липсва ли ви семейство Бриджъртън? Ако отговорът е „да“, не само вие се чувствате така. И бързаме да споделим една прекрасна новина за онези от вас, които искат отново да изживеят магията на романтичните истории на семейство Бриджъртън. Макар Джулия Куин да е обявила, че няма да пише продължения за Бриджъртън, тя се завръща с нова поредица и едно друго любящо, малко шумно и духовито семейство. Представяме ви семейство Роуксби.
Една от мистериите на издателския бизнес е, че никой не може да предвиди кога книга или поредица ще постигне феноменален успех. Съществува и елемент на чист късмет, но някои автори просто успяват да създадат истории, с които да покорят милиони читатели. По всичко личи, че Джулия Куин е именно такава писателка. Всички нейни романи са попадали в класацията на „Ню Йорк Таймс“. А през 2003 година в списание „Тайм“ излиза статия за нея. Нещо, с което малко автори на любовни романи могат да се похвалят. Сравняват хумора в романите на Джулия Куин с този на Джейн Остин. Само по себе си това е огромно признание за литературния талант на авторката. Обикновено писателите на любовни романи не попадат под прожекторите на славата като свои други колеги.
Представяме ви част от изданията, които ще излязат през 2022 година.
Изтърколи се още една година, в която поглеждаме с удовлетворение към издадените заглавия. Въпреки неяснотите и трудностите успяхме да ви отведем на далечни и магични места - от Санторини до горещите пустини на Ориента, отскочихме до Корея и се гмурнахме в отминалите дни на регентска Англия.
Свалете десктоп изображение с календар за месец декември.
Свалете десктоп изображение с календар за месец ноември.
Свалете десктоп изображение с календар за месец октомври.
Свалете десктоп изображение с календар за месец септември.
Свалете десктоп изображение с календар за месец август.
Представяме ви част от изданията, които ще излязат през тази година.
Сюжетът на „Променлива реалност“ се завърта около научната предпоставка, че паметта прави реалността. Читателите проследяват Бари Сътън от полицейското управление на Ню Йорк, докато разследва ужасяващия феномен, който медиите са нарекли Синдром на фалшивите спомени – мистериозна болест, при която засегнатите имат спомени за животи, които никога не са живели.
По случай предстоящия празник на любовта ви предлагаме шест заглавия, с които да го отбележите. Истината е, че в каталога ни има много повече от шест подходящи романтични заглавия, но решихме да бъдем минималисти и да се спрем на малко заглавия, сред които може да се намери история за всеки вкус – драма, забранена любов, хумор, от врагове към любовници, сродни души.
Какви нови и вълнуващи проекти започнахме в края на 2019 година и ще продължим да развиваме, разберете тук: НОВОСТИ
Лека-полека, неусетно някак, се изнизаха шест месеца и дойде време за ежегодния Панаир на книгата през декември. Няма да ви пишем препоръки, защото вярваме, че точната книга винаги намира своя читател. Ще ви разкажем за книгите, които излязоха след Пролетния базар на книгата и ако сте пропуснали някое заглавие, може да прочетете за него сега. Поработихме усилено и имаме пъстър калейдоскоп от герои и жанрове, с които да задоволим разнообразни читателски предпочитания – романтични двойки, феи, дракони, джинове и фантастични измерения се срещат из страниците на книгите, които излязоха.
Когато навън застудее и скреж покрие земята, търсим уюта и топлината на дома, сгушени с книга в ръка. А какво по-добро от зимна романтична история, в която да се потопите от удобството на дивана. Тези четири заглавия със сигурност ще ви накарат да се насладите на най-хубавото, което предлага сезонът, без да се налага да мръзнете.
Джейсън Десън, протагонистът на романа „Тъмна материя“ е обикновен мъж: той е на четиридесет години, отдаден съпруг, професор по физика в малък колеж и любящ баща на тийнейджър. Но един ден е упоен и отвлечен, и се събужда, за да открие, че се намира в много различен свят. Не просто различен свят – различен живот.
Може да изтеглите плана тук: Предстоящо през втората половина на 2019 г.
Решихме вместо нашите препоръки този път да изготвим един указател към романтичните ни издания, защото установихме (дори и ние се изненадахме), че за последната една година сме издали много нови писателки на романси. Настоящето упътване ще ви помогне да се ориентирате в своя избор, спрямо литературните ви предпочитания. Ако някои предпочитат по-драматична сюжетна нишка, други търсят забавна история, затова накратко ще представим нашите авторки и в какви сюжетни насоки са книгите им.
Отзив на „Къркъс Ривюс“ История за двама необикновени съквартиранти в Лондон, които споделят едно легло по различно време на денонощието и се влюбват преди дори да се срещнали.
Bookbaristas: Тази книга беше феноменален читателски бум. Какво ви вдъхнови да я напишете? К. А. Тъкър: Когато загатнах за идеята за престъпна група за продажба на крадени коли в романа „Забравена истина”, вече знаех, че искам да пиша за това. Това е необичаен сюжет, който не е изтъркан и можеше да се развие в различни посоки. Очевидно Люк Бун беше най-подходящият за главен герой на новата история.
Рейчъл, „Happy Ever After“: Здравей, Хайди! Можеш ли да ни споделиш какво те вдъхнови да напишеш „Завинаги мое момиче“? Хайди: Беше снимка, която видях на мъж във фейсбук, който изглеждаше така, сякаш се опитваше да се извини. За какво, не знаех, докато не му дадох име, което ми отне около 10–15 минути. Същата нощ написах първите пет хиляди думи от романа. Рейчъл, „Happy Ever After“: Представяла ли си си и в най-смелите си мечти, че книгата ти ще се бъде екранизирана? Какво си помисли, когато се свързаха с теб за правата?
По случай 14 февруари решихме да ви представим пет от нашите заглавия, които ще направят деня ви още по-специален и прекрасен.
Сюзън Елизабет Филипс е едно от най-разпознаваемите имена на българския книжен пазар, ако търсите романтична история с хумор. Нейните книги са преведени на над трийсет езика и тя е единствената четирикратна носителка на престижната награда „Любима книга на годината“, присъждана от Romance Writers of America. Тя започва кариерата си в началото на осемдесетте години на XX век, като по онова време американският пазар на романтична литература е доминиран от историческите романси. Едни от първите книги, които Филипс пише, под псевдоним, също са исторически любовни романи.
Джойс, „Happy Ever After“: Здравей, Хелън! Разкажи ни малко повече за „Уравнението на любовта“. Хелън: „Уравнението на любовта“ е като филма „Хубава жена“, само че ролите са разменени. Историята проследява икономистката Стела, която има разстройство от аутистичния спектър, и придружителя Майкъл, когото тя наема, за да подобри своя опит в отношенията с мъжете.
Декември месец за нас, а и за всички читатели, се превръща в най-книжното време от годината. Наред с това Коледа е съвсем близо и освен себе си може да зарадвате и близките си с подарък – книга. За да направим търсенето ви по-лесно, сме подготвили списък с насоки за книгите, излезли през последните месеци под логото на „Ибис“.
Въпросите зададоха: Христина (Hrisilandia) – http://hrisilandia.com/ Теодора (The Bilingual Reader) - https://thebilingualreader1.blogspot.com/ Силвия (My Book are my world) – https://mybooksaremyworldblog.wordpress.com/
През ноември сме подготвили куп невероятни истории за вас и зас - от чудесни YA заглавия до вълнуващ коледен роман.
Книжарниците са пълни с книги за здравословно хранене. А най-парадоксалното е, че ако в една част от тях се опитват да ни убедят колко полезна е дадена храна, то в останалата част въпросната храна напълно се отрича. За обикновения човек е много трудно да се ориентира в целия този хаос от теории за здравословно хранене.
Ето кои са заглавията, които може да очаквате през октомври от нас!
Авторката Лора Кей интервюира К. А. Тъкър за романа ѝ „Забравена истина” Лора, „Happy Ever After“: Имах изключителната възможност да прочета предварително „Забравена истина” и бях невероятно впечатлена не само като читател, но и като писател. И така, първото, което искам да узная, е дали първо ти хрумна историята на Джеси, или на Уотър, или и на двамата едновременно?
Клановете аска и рики се срещат на бойното поле на всеки пет години по волята на техните богове, откакто се помнят. След загубата на толкова много близки на сърцата им хора и у двете племена омразата е проникнала толкова дълбоко, че трудно може да бъде изличена.
На 17 август „Нетфликс” пусна филмовата адаптация на книгата „До всички момчета, които съм обичала” от Джени Хан. Популярният тийнейджърски роман спечели сърцата на читателите с историята на шестнайсетгодишната Лара Джийн, чиито любовни писма, които никога не са били писани, за да бъдат прочетени от тези, за които са адресирани, необяснимо биват разпратени. Следват забавни и мили моменти, предизвикани от тази каша.
Вилма, „Happy Ever After“: Откъде се роди идеята за „Най-доброто в теб”? Колийн Хувър: Тъкмо бях приключила романа „Without Merit”, който определено е YA. Главният герой е само на седемнайсет, така че исках да напиша нещо за възрастни в следващата си книга. Избрах да пиша за женена двойка, защото никога преди това не бях изследвала подобна тема. Когато обмислях книгата, се вдъхнових от нещо в брака на сестра ми, което играе огромна роля в историята на Греъм и Куин. Няма да издам повече, за да не разваля изненадата.
„Мисля, че това е разликата между браковете, които оцеляват, и онези, които не оцеляват. Някои хора мислят, че фокусът на един брак трябва да бъдат неговите съвършени дни. Обичат с всичка сила, докато нещата вървят добре. Но ако човек дава всичко от себе си в добрите времена, надявайки се, че лошите никога няма да настъпят, възможно е да се окаже, че не разполага с достатъчно ресурси или енергия, за да издържи моментите от пета степен.“
Очаквайте на 17 август по Netflix премиерата на “До всички момчета, които съм обичала”, по едноименния роман на Джени Хан.